Limit na koncie czy karta kredytowa – które rozwiązanie jest bezpieczniejsze i lepsze?

Wiele osób korzysta dziś z kart kredytowych, które przede wszystkim są pomocne wtedy, gdy zabraknie im gotówki. Alternatywą dla karty kredytowej jest natomiast limit na koncie, który również jest formą kredytu. Warto zastanowić się, która z tych opcji jest korzystniejsza i bezpieczniejsza.

Spłata długu

Niezależnie czy tym czego używamy jest karta kredytowa czy limit na koncie, kredyt zawsze trzeba spłacić. Forma spłaty w tych dwóch przypadkach znacząco się różni.

W przypadku limitu na koncie, dług spłacany jest automatycznie, kiedy tylko na naszym koncie pojawią się pieniądze. Z jednej strony jest to wygodne, gdyż wystarczy, że dostaniemy wypłatę, czy tez wpłacimy gotówkę na konto, i dług automatycznie zostaje spłacony. Z drugiej strony jest to niebezpieczne i niekoniecznie wcale wygodne. Można wyobrazić sobie bowiem sytuację, w której potrzebujemy pieniędzy na koncie, jednak zostają one pobrane przez bank ze względu na to, iż aktualnie jesteśmy zadłużeni.

W przypadku karty kredytowej, nikt nie pobierze pieniędzy bez wyrażenia przez nas takiej woli. Aby spłacić kartę kredytową musimy wykonać odpowiedni przelew. Tak więc mamy możliwość spłaty karty w dogodnym dla nas terminie, który oczywiście mieści się w ramach przyznanego okresu spłaty.

Opłata za zaciągnięcie kredytu

Zarówno karta kredytowa jak i limit na koncie nie są przyznawane za darmo. W przypadku limitu opłata wynosi maksymalnie 2 procent danego limitu. Karta kredytowa natomiast zwykle jest zdecydowanie droższa.

Okazuje się jednak, że aktywni użytkownicy, którzy regularnie korzystają z karty kredytowej są całkowicie lub częściowo zwolnieni z opłaty. Ostatecznie, przeważnie karta kredytowa kosztuje mniej niż limit na koncie.

Oprocentowanie kredytu

Tak samo jak każdy kredyt, również limit na koncie jest oprocentowany. Oczywiście, oprocentowanie uzależnione jest od danego limitu. Może wynosić ono nawet 18 procent, praktycznie nigdy natomiast nie jest mniejsze niż 10 procent. Jak się jednak okazuje, karta kredytowa jest jeszcze wyżej oprocentowana. Również różnice w oprocentowaniu kart kredytowych są większe. Oprocentowanie jakie zapłacimy za kartę kredytową waha się podobnie jak w przypadku limitu na koncie od 10 procent aż do 25 procent.

Karta kredytowa generalnie jest wyżej oprocentowana od limitu na koncie, jednak to co przemawia na jej korzyść to tak zwany okres bezodsetkowy. Jeśli spłacimy zadłużenie z karty w określonym przez bank okresie bezodsetkowym to nie zapłacimy żadnego oprocentowania. Jeśli więc nie zwleka się ze spłacaniem długów, karta kredytowa przeważa nad limitem na koncie jeśli chodzi o oprocentowanie.

Generalnie, wydaje się, że bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest korzystanie z karty kredytowej niż z limitu na koncie. Jest to również bezpieczne rozwiązanie, o ile ustalimy rozsądne limity na karcie.

Na koniec podrzucam ciekawy filmik który warto zobaczyć: